Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rola samorządu

Utworzono dnia 16.12.2017
Czcionka:

Samorząd uczniowski . Największą i najważniejszą organizacją dzieci i młodzieży w naszej szkole jest Samorząd Uczniowski. Swą coroczną działalność rozpoczynamy od przeprowadzenia demokratycznych wyborów władz samorządowych. Kandydatami są przedstawiciele z każdej klasy od IV do VII. Dzięki pracy w samorządzie, uczniowie rozwijają swoją samorządność, uczą się odpowiedzialności i świadomego podejmowania decyzji Opiekunem Samorządu klas IV-VII jest pani Lila Jabłko, a pani Marzena Michałowicz koordynuje pracę Samorządu klas I-III. Kto tworzy Samorząd? Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie naszej szkoły. Społeczność uczniowska rokrocznie wybiera spośród siebie liderów i członków poszczególnych sekcji, którzy później stoją na straży samorządności.

I. CELE SAMORZĄDU. 1. Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów. 2. Zapewnienie partnerstwa w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły. 3. Stworzenie możliwości rozwijania demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i przyjmowania współodpowiedzialności za jednostki i grupy. 4. Wdrażanie do zespołowego działania, stwarzanie warunków do aktywności społecznej, samokontroli i samodyscypliny uczniów.

II. ZADANIA SAMORZĄDU. 1. Organizowanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych i innych obowiązków zawartych w statucie szkoły. 2. Przedstawienie władzom szkoły opinii i potrzeb koleżanek i kolegów, spełnienie wobec tych władz rzecznictwa interesów ogółu społeczności uczniowskiej. 3. Współdziałanie z władzami szkoły w zapewnieniu uczniom należytych warunków do nauki i udzielanie niezbędnej pomocy młodzieży znajdującej się w trudnych warunkach materialnych lub losowych. 4. Współudział w rozwijaniu, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystyczno - krajoznawczych. 5. Organizowanie wypoczynku i rozrywki. 6. Dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne, organizowanie uczniów do wykonywania prac na rzecz klasy i szkoły. Inspirowanie do udziału w pracy społeczno - użytecznej w środowisku. 7. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom mającym trudności w szkole, w środowisku rówieśniczym i rodzinnym. 8. Rozstrzyganie sporów , zapobieganie konfliktom. 9. Dbanie w całokształcie swojej działalności o dobre imię i honor szkoły.

III. UPRAWNIENIA SAMORZĄDU. 1. Samorząd może przedstawić dyrektorowi szkoły, radzie pedagogicznej, radzie rodziców wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji praw uczniów, takich jak: • prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami, • prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu, • prawo do organizacji życia szkolnego umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań, • prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem, • prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu, 2. Wyrażanie opinii dotyczących problemów dzieci i młodzieży, udział w formowaniu przepisów wewnątrzszkolnych regulujących życie społeczności uczniowskiej. 3. Dysponowanie funduszami będącymi w posiadaniu samorządu oraz wpływ na wykorzystanie wspólnie wypracowanych przez młodzież środków.

IV. ORGANIZACJA SAMORZĄDU. 1. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły . 2. Najwyższą władzą samorządu uczniowskiego jest zebranie ogółu ich członków. 3. Kadencja samorządu trwa jeden rok. 4. Samorząd współpracuje z wychowawcami klas ,dyrekcją szkoły i Radą Rodziców.

V. FUNDUSZE SAMORZĄDU. 1. Samorząd może posiadać własne fundusze, które służą do finansowania jego działalności. 2. Fundusze samorządu mogą być tworzone z kwot uzyskiwanych za wykonywaną przez uczniów odpłatną pracę, z organizowanych przez samorząd imprez dochodowych, a także ze środków przekazywanych przez władze szkoły, radę rodziców. 3. Operacje finansowe i dokumentacja powinny być prowadzone z ogólnymi zasadami obowiązującymi w gospodarce budżetowej.

VI. OBOWIĄZKI WŁADZ SZKOŁY WOBEC SAMORZĄDU. 1. Udzielanie pomocy w całokształcie działalności samorządu, a w szczególności w przedsięwzięciach wymagających udziału pracowników szkoły. 2. Zapewnienie warunków materialnych i organizacyjnych niezbędnych do działalności samorządu. 3. Wysłuchiwanie i wykorzystywanie opinii uczniowskich. 4. Czuwanie nad zgodnością działalności samorządu uczniowskiego z celami wychowawczymi szkoły. 5. Powoływanie opiekuna samorządu uczniowskiego wybranego w demokratycznych wyborach przez większość uczniów szkoły.

VII. OBOWIĄZKI OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. 1. Udzielanie pomocy w realizacji zadań w szczególności wymagających udziału nauczycieli i dyrekcji szkoły. 2. Zapewnienie z upoważnienia dyrektora szkoły niezbędnych warunków organizacyjnych. 3. Czuwanie nad prawidłowym działaniem samorządu w tym również w zakresie dysponowania jego funduszami. 4. Informowanie dzieci i młodzieży o uchwałach rad pedagogicznych dotyczących spraw uczniowskich. 5. Uczestnictwo w ocenianiu pracy Samorządu dokonywanej przez dyrekcję szkoły i radę pedagogiczną.

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny