Szkoła Podstawowa nr 10 została zbudowana zbudowana w połowie lat sześćdziesiatych. Pierwszą kierowniczką szkoły z była Pani Helena Piórkowska. Kolejni dyrektorzy to: od września 1965 i kolejne 25 lat – Pan Stanisław Korpanty, w okresie 1991 – 1996 - Pan Zbigniew Ludwig, od 1997 do 2007 roku dyrektorem szkoły była Pani Małgorzata Szlęzak. Od 1 września 2007 roku do listopada 2014 funkcję dyrektora pełniła Pani Agata Wojtyszek. W roku szkolnym 2014/15 dyrektorem szkoły była Pani Teresa Daszkowska. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Pani Renata Samela.
Architektura budynku naszej szkoły jest nietypowa, ale ma swój charakter sprzyjający dobremu poznawaniu się członków społeczności oraz integracji, albowiem całe życie skupia się praktycznie na jednym holu.
Szkoła – to przede wszystkim – ludzie: uczniowie, rodzice, pracownicy, nauczyciele.
W ciągu swoich 50 lat szkoła odnosiła sukcesy naukowe, sportowe, artystyczne w konkursach miejskich, rejonowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, które są zasługą nauczycieli oraz uczniów.
W szkole jest wiele ciekawych tradycji, które wspólnie kultywujemy i wzbogacamy. Poszukujemy nowych i skutecznych metod i form pracy. Prowadzimy zajęcia otwarte z udziałem rodziców, spotkania integracyjne, grupy terapeutyczne i grupy wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczymy, wychowujemy, ale i bawimy się wspólnie z uczniami. Od lat nauczyciele występują w bajkach dla dzieci, tu podczas festynu rodzinnego wspólnie grilujemy, prowadzimy rozgrywki sportowe Nauczyciele - Uczniowie.
W szkole prężnie działa Rada Szkoły, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Kadra pedagogiczna ustawicznie się doskonali i zdobywa nowe kwalifikacje zgodnie z programem rozwoju szkoły. Od 2002 roku przy szkole działa Stowarzyszenie Słoneczna Integracja, wspierające edukacje integracyjną.
W latach 1999 – 2003 realizowany był Program samorządowy „10 – Szkołą integracyjną”, dzięki któremu mogliśmy przy współpracy PFRON oraz Gminy Starachowice dostosować budynek dla niepełnosprawnych oraz doposażyć sal i gabinety terapeutyczne. W 2003 roku zdobyliśmy Certyfikat szkoły promującej zdrowie. W 2014 r. budynek szkoły przeszedł gruntowny remont, wymieniono dach, instalacje wody i CO, ocieplono ściany. Warunki pracy w naszej szkole poprawiły się zdecydowanie.
Wspólnie z rodzicami naszych uczniów dbamy, aby 10-tka była szkołą bezpieczną i przyjazną dziecku, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom środowiska.
Tutaj każdy ma szansę przeżycia sukcesu, chociaż każdy jest indywidualnością – razem tworzymy zgrany zespół uczniów, rodziców i nauczycieli, bo potrzebujemy się nawzajem dla spełnienia tego najważniejszego celu – dobra dziecka, tak jak to pięknie ujął Ksiądz Jan Twardowski („Sprawiedliwość”):
„Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
Gdyby wszyscy byli silni jak konie
Gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
Gdyby każdy miał to samo
Nikt nikomu nie byłby potrzebny”