Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł? Dlaczego strach jest nam potrzebny?

Utworzono dnia 31.10.2019
Czcionka:

 

Uczniowie klasy 2 bi przystąpili do realizacji pierwszego scenariusza  w ramach projektu "Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?" - Dlaczego strach jest nam potrzebny?

Przeprowadzone w latach 70-tych badania Paula Ekmana pokazały, że niezależnie od kultury i pochodzenia ludzie w ten sam sposób odbierają, jak i wyrażają za pomocą mimiki przynajmniej 6 emocji. Emocje te, zwane podstawowymi to: smutek, złość, strach, radość, wstręt i zaskoczenie. Pełnią one rolę uniwersalnego języka, rozumianego przez ludzi na całym świecie. Świadczą o wspólnym biologicznym dziedzictwie naszego gatunku. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film z Agnieszką Masternak - psycholog - która opowiedziała  o tym, jaką rolę w naszym życiu pełni strach i jak odczytywać sygnały, które może przekazywać nam ta emocja.  

Emocjonalny głuchy telefon
Zadaniem każdego z uczestników było  pokazanie miny, gestu, pozycji ciała, zachowania wyrażających strach. Uczniowie przedstawiali  jak odczuwają strach - po kolei, odwracając się do swojego kolegi. Następnie, każdy uczeń mógł przedstawić swoją scenę, w której boi się wybranego przez siebie zwierzątka. Wszyscy bawili się wspaniale.

 Wywiad o strachu. Zaprosiłyśmy dzieci do przeprowadzenia wywiadu na temat strachu. Nauczyciel dziennikarz pytał uczniów, jak sobie radzą ze strachem. Następnie dzieci odpowiadały na pytania. Po zakończeniu zabawy zapytałyśmy uczniów, jaki był najciekawszy sposób na radzenie sobie ze strachem, o jakim usłyszały od swoich kolegów i koleżanek. 

Kilka sposobów naszych uczniów  na radzenie sobie ze strachem:

Porozmawiaj z osobą którą lubisz i przy której dobrze się czujesz. 

 Posłuchaj ulubionej muzyki.

Przytul się do bliskiej osoby.

 Wymyśl żarty lub śmieszne historie o sytuacji, której się boisz..

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny