Skąd biorą się orkany?

Utworzono dnia 25.02.2019

Orkany nazywane są różnymi imionami żeńskimi i męskimi, np. Grzegorz, Ofelia czy Ksawery. Co roku obowiązuje jeden z sześciu zestawów imion, które przygotowała Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna. To oznacza, że imiona orkanów mogą się powtarzać co sześć lat. Co powoduje, że orkany występują na Ziemi? Obserwacje pogodowe, które uczniowie  prowadzili przez tydzień poprzedzający lekcję, pozwoliły im zrozumieć różnice między pogodą i klimatem. Podczas lekcji dzieci uczyły się określać kierunek wiatru, zrozumiały, czym są orkany i w jaki sposób powstają. Zajęcia były okazją do opisania cech powietrza ciepłego i zimnego i jednocześnie pozwoliły uczniom na wyciągnięcia wniosków na temat zjawisk pogodowych. W czasie zajęć uczniowie zastanowili się, co zrobić, by spowolnić zmiany klimatyczne. Jak powstaje wiatr? - aby dowiedzieć się jak powstaje wiatr, przeprowadziliśmy doświadczenie.  Uczniowie narysowali na kartce spiralę, a następnie ją wycieli. Przebili nożyczkami środek spirali, a przez otwór przeciągnęli sznurek, zrobili supeł, aby sznurek nie wypadł. Nauczyciel zapalił świeczkę. Postawił ją pod stolikiem.  Zawiesił spiralę nad świeczką*. Ważne,  by nie trzymać sznurka, wówczas uczniowie mogą spekulować, że trzymając sznurek wprawiamy spiralę w ruch.  Wnioski z obserwacji: Jeśli spirala zaczyna się obracać, to znaczy, że coś musiało wprawić ją w ruch. Jest to skutek ogrzewania się powietrza. W efekcie występują różnice temperatur. Powietrze cieplejsze się unosi, a na to miejsce napływa chłodniejsze.  Jak powstaje trąba powietrzna? - Nauczyciel rozdał uczniom kartę pracy i poprosił o rozcięcie poszczególnych elementów, a następnie przy użyciu plasteliny i wykałaczek zbudowanie modelu powstawania trąby powietrznej. Poszczególne elementy modelu uczniowie mogli pokolorować.

Skąd biorą się orkany

Utworzono dnia 25.02.2019, 20:27