Arteterapia. Zabawa plastyką, bajką, teatrem, muzyką i ruchem

Utworzono dnia 08.12.2019

Innowacja

"Arteterapia. Zabawa plastyką, bajką, teatrem, muzyką i ruchem"

Innowacją objęci są uczniowie naszej szkoły od października 2019 roku . Program skierowany jest do uczniów ze specjalnymi, specyficznymi i szczególnymi potrzebami edukacyjnymi oraz problemami natury wychowawczej i emocjonalnej. Realizacja programu odbywa się w dwóch grupach wiekowych  w tygodniu w ciągu roku szkolnego dla każdej z grup.

Podstawowe bloki tematyczne to:

1. Plastykoterapia
  2. Bajko i Teatroterapia
  3. Muzykoterapia i Ruch

Cele szczegółowe arteterapii

1. Pobudzenie wszechstronnego rozwoju.
  2. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.
  3. Stwarzanie możliwości do własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych.
  4. Wyposażenie w niezbędne umiejętności plastyczne oraz wiedzę z tego zakresu.
  5. Rozwijanie sprawności manualnej.
  6. Podnoszenie poziomu samoakceptacji.
  7. Zrozumienie istoty samodzielności i odpowiedzialności za wykonane zadanie.
  8. Uaktywnienie i otwarcie się osób mających problemy w kontaktach z innymi.
  9. Optymalizacja jakości życia polegająca na zapobieganiu trudnościom życiowym i przezwyciężaniu przeszkód stojących na drodze do samorealizacji.
  10. Ujawnienie wszelkich zahamowań i praca nad ich korekcją.
  11. Uzewnętrznienie świata własnych przeżyć i odczuć.
  12. Łączenie języka werbalnego i wizualnego w wypowiedziach artystycznych.
  13. Pobudzanie twórczego myślenia.
  14. Pobudzanie i rozwijanie fantazjowania.
  15. Poznawanie języka poetyckiego, symbolicznego i metaforycznego.
  16. Realizacje książek artystycznych.
  17. Praca z partnerem - interakcje.
  18.  Dostrzeganie elementów bajkowych we własnym życiorysie

Motywem podjęcia działalności innowacyjnej jest wsparcie terapii uczniów z zaburzonymi obszarami rozwojowymi, w tym dzieci niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z zaburzonym rozwojem społeczno - emocjonalnym. Zajęcia arteterapii poprawiają koncentrację, zwiększają kreatywność i pamięć, harmonizują pracę serca, synchronizują obie półkule mózgowe i dodają energii.

Nowatorstwo programu  "Arteterapia. Zabawa plastyką, bajką, teatrem, muzyką i ruchem" polega na połączeniu na jednych zajęciach terapeutycznych kilku technik arteterapii. Zintegrowanie kilku sztuk artystycznych w jednym programie pozwala objąć terapią większą liczbę uczniów, a także zapewnić im skuteczniejszą pomoc w usprawnianiu zaburzonych funkcji.

Cele arteterapii są zbieżne z zadaniami nowoczesnej terapii pedagogicznej koncentrującej się na usprawnieniu zaburzonych funkcji i działaniach wpływających na wszechstronny rozwój osobowości młodego człowieka. Działania te obejmują budzenie motywacji i wiary we własne możliwości, eliminowanie lęku przed niepowodzeniami, budzenie pozytywnej samooceny i samoakceptacji. W tak szeroko rozumianej terapii możliwe jest stosowanie nowych, dotychczas mało znanych metod. Należą do nich różnorodne techniki arteterapeutyczne. Zabawa sztuką - arteterapia - jest formą zaplanowanej terapii angażującej plastykę, muzykę, taniec i ruch, teatr, literaturę do pracy z dziećmi.

Monika Raczyńska

Arteterapia. Zabawa plastyką, bajką, teatrem, muzyką i ruchem