Sprawozdanie z realizacji innowacji

Utworzono dnia 08.06.2023

Rodzaj innowacji: metodyczna

Autor innowacji: Katarzyna Lutowicz

Czas trwania innowacji: październik 2022 r. – maj 2023 r.

Klasy objęte innowacją: uczniowie klasy IIIc

Miejsce wdrożenia innowacji: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Szarych Szeregów w Starachowicach.

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 3c wzięli udział w innowacji pedagogicznej z języka angielskiego „Angielski w przyrodzie”. Wdrożenie innowacji spowodowane było zamiarem uatrakcyjnienia lekcji z edukacji przyrodniczej poprzez łączenie języka angielskiego z treściami kształcenia edukacji przyrodniczej, co jednocześnie sprzyja przyswajaniu przez uczniów języka obcego w naturalny sposób. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach lekcji obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, która była wpleciona   w aktualnie przerabiany temat.

Podczas zajęć innowacyjnych uczniowie klas 3c poszerzali słownictwo, osłuchiwali się z językiem i nabywali śmiałości w posługiwaniu się obcymi zwrotami. Ponadto, rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne, a także doskonalili właściwą wymowę.

Ewaluacja polegała na wypełnieniu anonimowych ankiet przez uczniów po skończonej innowacji oraz na regularnej obserwacji postępów i zaangażowania dzieci przez nauczyciela. Analiza wyników ankiety oraz obserwacja pozwoliły ocenić stopień realizacji zamierzonych celów, zbadać postęp dziecka, ocenić współpracę podczas realizacji innowacji oraz określić skuteczność przyjętych metod i form pracy.

Wnioski końcowe:

Wyniki przeprowadzonej ewaluacji pokazały, że cel innowacji został osiągnięty. Podczas realizacji uczniowie wykazali się kreatywnością i dużym zaangażowaniem. Dzięki wykorzystanym metodom i formom pracy uczniowie zauważyli, że nauka może być przyjemna, a zarazem efektywna. Uczniowie byli bardzo zainteresowani innowacją. Czuli satysfakcję, że poznali wiele nowych wyrazów w języku angielskim oraz byli w stanie samodzielnie przetłumaczyć filmy edukacyjne oglądane na zajęciach. Podobały im się również prace  w grupach, w których rozwiązywali zadania z danego zakresu poznawanego słownictwa. Dużą przyjemność sprawiało im także przeprowadzanie doświadczeń i wykonywanie tematycznych prac plastycznych.

Warto również nadmienić, iż efektem innowacji było wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły oraz zbudowanie pozytywnego wizerunku szkoły jako placówki dbającej o językowy rozwój swoich uczniów.

Opracowanie:

Katarzyna Lutowicz