Wystawa „Polska Walcząca”

Utworzono dnia 19.03.2019

19 marca 2019 r w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne historyczno-edukacyjne wydarzenie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami została oficjalnie otwarta wystawa „Polska Walcząca”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycja przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również na ziemi świętokrzyskiej . Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje  najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie. Na wystawie prezentowane są sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze.

W tym doniosłym , dla całej społeczności szkolnej święcie, oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców udział wzięli zaproszeni goście, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii w Starachowicach: Józef Maciąg, Leszek Nowak, Henryka Zielińska, Barbara Klusek, Maryla Ćwik, Anna Skibińska i Irena Tuchowska. Po części oficjalnej, w czasie której Henryka Zielińska, Barbara Klusek i Józef Maciąg w towarzystwie pani dyrektor szkoły Renaty Sameli otworzyli wystawę, miały miejsce bardzo miłe i sympatyczne wydarzenia. Otóż po zwiedzaniu wystawy w towarzystwie pana Krzysztofa Kasprzyka, goście udali się do dwóch sal w których miały miejsce „żywe lekcje historii”. Tam uczniowie naszej szkoły usłyszeli o przeżyciach z czasów wojny,okupacji,okresu powojennego, o akcjach bojowych, o sytuacjach kiedy życie ocierało się o śmierć,o codziennych troskach w oddziałach Jana Piwnika Ponurego. Z ogromnym zaciekawieniem każdy chłonął wiedzę, a pytaniom nie było końca.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Renata Samela podziękowała  uczestnikom tego szkolnego święta, zaznaczyła równocześnie, że wszyscy jesteśmy winni pamięć i wdzięczność tym, którzy zdobyli się na odwagę walcząc o wolną i suwerenną Polskę.

W przygotowania związane z organizacją wystawy włączyli się nauczyciele : Krzysztof Kasprzyk, Renata Krawiec, Mariusz Śledziowski, Małgorzata Nowak, Anna Wojciechowska, Wojciech Gąsowski, Marcin Słowik Wilczyński.

Wystawa „Polska Walcząca”

Utworzono dnia 21.03.2019, 07:56