Przez szyfry i zagadki do rozwikłania tajemnicy

Utworzono dnia 07.04.2019

Uczniowie z  Klubu Naukowego „Dyszka”, w ramach projektu „Być jak Ignacy”, poznali  kolejnego wybitnego naukowca – Mariana Rejewskiego. Marian Rajewski  wraz z Jerzym Różalskim oraz Henrykiem Zygalskim pracowali nad zasadą złamania działania Enigmy. Niemiecka maszyna Enigma służyła do szyfrowania. Dzięki wybitnym umiejętnościom kryptologicznym i matematycznym, prace te zakończono sukcesem. W 1932 roku  udało się im złamać tajemniczy szyfr. Wynalazcom przypisuje się skrócenie II wojny światowej aż o 2-3 lata. Zajęcia  rozpoczęliśmy od dowiedzenia się, że każdy człowiek ma swoje niepowtarzalne szyfry, są nimi m.in. odciski naszych palców czyli tak zwane odciski daktyloskopijne. Uczniowie szukali tych szyfrów zdejmując odciski palców ze szklanek, a także odbijając opuszki palców na specjalnym papierze. Mieli też okazję wybrać najlepszego agenta, który rozwiązał wszystkie szyfry ukryte w naszej klasie. W dalszej części zajęć zabawiliśmy się w pisanie tajemniczego szyfru, wykorzystując do tego atrament sympatyczny. Patyczkiem zamoczonym w cytrynowym atramencie, pisaliśmy naszą wiadomość o ukrytym skarbie. By odczytać nasz zaszyfrowany list podgrzewaliśmy go świeczką. Odczytywanie szyfrów było dla dzieci niesamowitym przeżyciem, wszystko zależało od ich wyobraźni. Następne zajęcia odbyły się pod hasłem „Przez szyfry i zagadki do rozwikłania tajemnicy”. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy „super  szyfrantów”. Wszyscy otrzymali tajemnicze koperty, w których znajdowały się zaszyfrowane instrukcje, które miały doprowadzić ich do ukrytego skarbu i zdobycia „trzech zaczarowanych piór”. Każda grupa spisała się na medal i dotarła do skarbu. Na zakończenie cyklu zajęć o Marianie Rajewskim postanowiliśmy zastanowić się, jak można przekazać komuś poufną wiadomość, by osoby postronne – nawet po przechwyceniu jej nie odczytały treści. Po zastanowieniu się wybraliśmy szyfrowanie za pomocą alfabetu Morse a, które polega na przedstawieniu liter jako ciągu kropek i kresek. Każdy uczestnik zajęć otrzymał kartkę na, której zapisał swoje imię i nazwisko alfabetem Morse a. Potem wymienili się kartkami i mieli za zadanie odszyfrować imię i nazwisko kolegi. Nie było to łatwe zadanie, ale wszyscy spisali się znakomicie. Wszyscy członkowie klubu otrzymali odznakę „Super szpiega”. Czekamy na spotkanie z kolejnym naukowcem.

Przez szyfry i zagadki do rozwikłania tajemnicy

Utworzono dnia 07.04.2019, 18:18