Szkoła letnia w Helu

Utworzono dnia 17.05.2018

Miło jest nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów, jako jedna z pięciu w Polsce została zakwalifikowana do udziału w warsztatach Szkoły Letniej „Ssaki morskie – nauka i edukacja” w Helu w grupie wiekowej 10-12 lat,. Trzydniowe warsztaty dla uczniów bedą prowadzone w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Projekt pt. Using marine mammals for making science education and science careers attractive for young people – MARINE MAMMALS jest realizowany przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w partnerstwie w ramach programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji HORYZONT 2020, w ramach europejskiego konsorcjum składającego się łącznie z 9 partnerów:

• Christian-Albrechts-Universitaet zu Kiel (CAU)

• Universite de Liege (ULG)

• Syddansk Universitet (SDU)

• Stiftung Tieraerztliche Hochschule Hannover (ITAW)

• Havets Hus I Lysekil Aktiebolag (Hhus)

• Wollny-Goerkewollny Katrin (Meme)

• Fundacja WWF Polska (WWF)

• Leibniz-Institut fur die Padagogikder Naturwissenschaften und Mathematik an der Universitat Kiel (IPN)

W świetle notowania spadku zainteresowania nauką wśród młodych ludzi, utworzone w ramach projektu europejskie konsorcjum postawiło sobie za cel uatrakcyjnienie edukacji naukowej oraz  specjalizowania się w nauce poprzez angażowanie młodych ludzi w interesujące i motywujące doświadczenia naukowe. W projekt zaangażowani są naukowcy i nauczyciele, którzy tworzą grupy eksperckie w celu poprowadzenia zajęć dla młodzieży oraz szkoleń dla nauczycieli. Celem projektu jest promowanie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) oraz zainteresowanie uczniów karierą naukową. Spodziewanym efektem będzie zyskanie przez odbiorców projektu nowego spojrzenia na naukowców oraz pracę naukową, a także wzrost zainteresowania karierą naukową. Projekt będzie trwał 36 miesięcy.

W warsztatach wezmą udział uczniowie: Dominik Telec, Krzysztof Pastuszka, Jagoda Gront, Weronika Gębarowska wraz z opiekunem, p. I. Domagałą-Gront.