„Bieg po zdrowie”

Utworzono dnia 29.05.2018

W lutym  bieżącego roku klasa IV ai została wytypowana do udziału w Programie antynikotynowym ,,Bieg po zdrowie’’. Program zawiera sześć lekcji, które zostały przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia na lekcjach wychowawczych.,, Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Jest to już II edycja.

Główne cele programu to:

· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.

· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

·zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.

Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.

Podczas cyklu zajęć dzieci mogły:

· dyskutować,

· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,

· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,

· liczyć koszty palenia papierosów,

· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów

· tworzyć komiks z bohaterami programu.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:

· podręcznik dla nauczyciela;

· zeszyt ćwiczeń dla ucznia;

· plakaty;

· ulotkę informacyjną dla rodziców;

· filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

Biorąc udział w zajęciach uczniowie zapoznali się z niezdrową i niesportową sylwetką palacza, dowiedzieli się jak bardzo duża jest szkodliwość papierosów, jak niebezpieczne są jego składniki, jak radzić sobie w miejscu, w którym jest dym tytoniowy oraz, że palenie się nie opłaca, ponieważ drogo kosztuje, a roczne koszty na wypalenie paczek papierosów są porównywalne np.: z sumą uskładanych pieniędzy na wycieczkę zagraniczną.

Cyt:

„Dowiedziałem się, że palenie jest niemodne”,

„Po tych lekcjach zrozumiałem, że nie chcę nigdy palić”,

„Najbardziej przydały mi się informacje jak odmówić zapalenia papierosa”,

„Spodobało mi się zadanie w którym mieliśmy zrobić komiks i wypisać nieagresywne sposoby odmawiania palenia”,

„Ważne było dowiedzenie się co można kupić za pieniądze wydawane na papierosy”,

„Uczniowie bardzo chętnie realizowali ten program, który pozwalał na zastosowanie aktywnych metod pracy na zajęciach. Atrakcyjne prace domowe, praca w grupach, nauka zachowań asertywnych, dobra zabawa sprzyjały nauce”.

W programie brali udział również rodzice, którzy zostali zapoznani z filmami edukacyjnymi z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu          i wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez wychowawcę.

Filmy te dały możliwość:

· szybko i łatwo zapoznać się z programem,

· poznać kluczowe wskazówki dotyczące wychowywania dzieci,

· umiejętność rozwiązywania swoich problemów,

· poznania sposobów komunikowania się z dzieckiem,

· poznania sposobów radzenia sobie z uzależnieniami dzieci,

· skłonienie do refleksji i przemyśleń.

B. Mroczkowska

„Bieg po zdrowie”