Plany rozwoju szkoły

Utworzono dnia 23.06.2017

Od  września 2015 roku z inicjatywy dyrektor Renaty Sameli w szkole odbywają się  zajęcia z robotyki, które prowadzi firma Świat Robotyki a od 1 września 2016r. Nasza szkoła przystapiła do pilotażu programowania. Na zajęcia uczęszczają  uczniowie z klas 1-6. W trakcie ferii zimowych oraz wakacji prowadzone są warsztaty z robotyki na które uczęszczają uczniowie z terenu miasta i powiatu Starachowice. W czerwcu 2016 r. odbył się w naszej szkole Festiwal Robotyki, na który przybyli uczniowie w różnym przedziale wiekowym od przedszkolaków po gimnazjalistów.

Nauczyciele uczący informatyki oraz zajęć komputerowych sukcesywnie zdobywają wiedzę oraz rozwijają umiejętności w zakresie programowania i robotyki:

1. Udział w projekcie Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków prowadzonym przez   ŚCDN w Kielcach: udział w  warsztatach   „Programowanie w języku Scratch – moduły 1, 2, 3”, „Programowanie robotów Lego Mindstorms”

2. Udział w konferencjach dotyczących nowej podstawy programowej z informatyki oraz programowania „Z programowaniem za pan brat od najmłodszych lat”,  „Jak przygotować się do realizacji nowej podstawy programowej informatyki ”

3. Udział w XXI  Targach Edukacyjnych EDUKACJA  w Kielcach- zapoznanie z nowymi pomocami dydaktycznymi oraz udział w warsztatach dotyczących wykorzystaniu robotów Finch na zajęciach w szkole

4. Udział w szkoleniu dotyczącym prowadzenia innowacji i eksperymentu pedagogicznego organizowanym przez SCDN w Kielcach „Innowacje pedagogiczne jako nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne i metodyczne podnoszące jakość pracy szkoły. Podstawa prawna i procedury wprowadzania „

5. Udział w warsztatach organizowanych  przez SCDN w Kielcach- Tworzenie atrakcyjnych materiałów dydaktycznych w postaci infografik z wykorzystaniem narzędzi informatycznych

6. Udział w szkoleniu Microsoftu przygotowującym szkołę do projektu „Szkoła w chmurze Microsoft”. Dotychczas przeszkolono kilkunastu nauczycieli oraz uczniów z czterech klas.

W klasach IV-VI prowadzone są zajęcia w chmurze na zajęciach komputerowych z wykorzystaniem środowiska Scratch.

Plany rozwoju zajęć z programowania i robotyki w szkole:

Kontynuacja zajęć opartych na innowacji ”Programowanie na wesoło”

1. Udział w projekcie „Szkoła w Chmurze Microsoft”
  2. Przygotowanie eksperymentu pedagogicznego we współpracy z Politechniką Świętokrzyską   ( zostały już przeprowadzone wstępne rozmowy z władzami uczelni i przygotowywana jest dokumentacja do formalnego zgłoszenia szkoły do eksperymentu)
  3. Modernizacja pracowni informatycznej oraz utworzenie drugiej pracowni dla klas 1-3, zakup pomocy dydaktycznych do nauki programowania i robotyki ( złożony został projekt o dofinansowanie ze środków unijnych).Zostały już pozyskane środki finansowe na utworzenie nowoczesnej pracowni informatycznej. Projekt jest na etapie oceny ofertowej.
  4. Doskonalenie zawodowe nauczycieli  - szkolenia, warsztaty o tematyce programowanie-robotyka
  5. Kontynuacja zajęć z robotyki we współpracy z firmą Świat Robotyki

Działania, które łączą elementy informatyki, programowania i robotyki z innymi dziedzinami:

1. ETWINNING-od 2007 r. zajęcia w ramach współpracy z placówkami edukacyjnymi z innych krajów prowadziła  Renata Samela, od tego roku szkolnego prowadzi je Wojciech Gąsowski
  2. Elementy Dwujęzyczności z inicjatywy pani dyrektor Renaty Sameli- od września 2016 r. szkoła bierze udział w projekcie „Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności – szkoły podstawowe „ prowadzonym przez ŚCDN w Kielcach. Działania w ramach tego projektu mają za zadanie przygotowanie szkoły do wprowadzenia od września 2017r formalnej innowacji pedagogicznej na zajęciach komputerowych  w klasie 4. Innowacja nosi tytuł „ICT is easy” i ma na celu zapoznanie uczniów z  zawodowym językiem informatycznym.

Elementy dwujęzyczności będą też wprowadzane w ramach innowacji w klasie I. W obecnym roku szkolnym pod opieką ŚCDN przygotowywaliśmy obszary do wprowadzenia elementów dwujęzyczności-działaniami objęta była grupa uczniów w oddziale przedszkolnym 0b.