Pierwsza pomoc w naszej szkole

Utworzono dnia 12.07.2016

W roku szkolnym 2015/2016 kontynuowana była w naszej szkole nauka pierwszej pomocy na poziomie klas drugich  wg programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Kolejny raz Fundacja WOŚP przekazała szkole pomoce do ćwiczeń - podręczniki dla każdego ucznia oraz  wycinanki, z których dzieci podczas zajęć wykonały telefony do ćwiczeń.

Na zajęciach  realizowany był  program nauki udzielania pierwszej pomocy według scenariuszy zaproponowanych przez WOŚP. Dzieci zdobywały wiedzę  i umiejętności dotyczące zachowania się i udzielania pierwszej pomocy pod okiem uprawnionych do tego nauczycieli. W klasie IIai i IIbi  uczniowie uczyli się pod  kierunkiem  pani  Grażyny Jaśtal, w klasie IIc i IId pani Lucyny Kupisz. Nabyte przez uczniów wiadomości i umiejętności zostały sprawdzone podczas egzaminu pisemnego.

„Uczeń brał udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować’’, prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ‘‘.

23 czerwca 2016 roku 76 uczniom z klas drugich zostały wręczone certyfikaty ukończenia kursu opatrzone specjalnymi hologramami, które stanowią wyróżnienie dla dzieci przeszkolonych w tym roku.  Dodatkowo każde dziecko otrzymało odblask w kształcie logo Fundacji  WOŚP z życzeniami zdrowych i bezpiecznych wakacji.

Demonstracje i ćwiczenia praktyczne wykonywane były w zespołach dwuosobowych ( sprawdzanie przytomności i oddechu poszkodowanego, pozycja boczna ustalona) oraz na fantomach ( oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej ). Dzieci zostały wyczulone na potrzebę niesienia pomocy osobom poszkodowanym,  nauczyły się prawidłowo wzywać pomocy na numer 112 i zdobyły podstawowe umiejętności ratujące życie. Zajęcia, w których uczestniczyły pozwoliły im na rozwijanie asertywności, empatii, ćwiczyły rozwiązywanie problemów i doskonaliły umiejętności współpracy w zespole.