Jak zrobić coś dobrego dla innych?

Utworzono dnia 13.02.2020

Uczniowie klasy 2 bi przystąpili do realizacji kolejnego tematu z projektu  Przedsiębiorczość. Jak zrealizować projekt? - pt. „Jak zrobić coś dobrego dla innych?”. Aby wprowadzić uczniów w temat zajęć powiedzieliśmy, że dowiedzą się dziś, co jest potrzebne, żeby pomagać mądrze -  Co można zrobić dobrego dla innych ?, Gdzie w najbliższej okolicy znajdują się ludzie lub zwierzęta, którym możemy  pomóc, Co to jest empatia ?. To pytania, które postawiliśmy na początku zajęć i na które szukaliśmy odpowiedzi. Zajęcia rozpoczęliśmy od omówienia lektury pt. „ Psie troski”, opowiadającej  o trudnej przyjaźni, która musi pokonać głębokie zranienia. Pokazuje czym jest szacunek dla zwierząt, jak dbać o swojego pupila, udowadnia, że zwierzęta czują tak samo jak ludzie. Psie troski to poruszająca historia przyjaźni chłopca i psa ze schroniska.  Następnie  odtworzyliśmy film pt. „Czym jest wolontariat?”. Wspólnie poszukaliśmy odpowiedzi, a następnie zapisaliśmy najważniejsze wnioski z dyskusji oraz pytania na karcie .” - „Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie pomaga innym.” Przepisy dotyczące wolontariatu w Polsce reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r., Nr 234, poz.1536 z późn. zm.).  - Empatia, to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność odczuwania z nimi ich uczuć i emocji,  a więc empatia to współodczuwanie. To także umiejętność obdarzania kogoś pełną uwagą  i obecnością. Następnie doszliśmy do bardzo mądrych wniosków, że: - żadne zwierzę nie może być traktowane jako zabawka dla człowieka,- prawa zwierząt powinny być traktowane jak prawa człowieka, - żeby pomagać mądrze musimy choć na chwilę "wejść w buty" osób, którym chcemy pomóc, tak aby dobrze zrozumieć ich perspektywę, potrzeby  i rzeczywistość, - czasem empatię może wyzwolić jakieś zdarzenie, które sprawi, że zaczniemy dostrzegać potrzeby innych. Tego uczymy się na naszych zajęciach w szkole.

W dalszej części zajęć pracując   w grupach  uczniowie wykonali  prace plastyczne związane z lekturą:  I grupa wykonała legowisko dla Betty bohaterki naszej lektury, II grupa wykonała plakat przedstawiający głównego bohatera Adasia, III grupa narysowała postać Betty, IV grupa narysowała i ozdobiła budę dla psa. Wszystkie prace wyeksponowaliśmy na szkolnym korytarzu. Zorganizowaliśmy również wystawkę na temat czytanej lektury, umieściliśmy informację na temat wolontariatu oraz Światową Deklarację Praw Zwierząt uchwaloną przez UNESCO w 1978 r. w Paryżu. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić uczniów do brania udziału w akcjach charytatywnych na rzecz bezdomnych zwierząt organizowanych w szkole.

Marzena Michałowicz   Liliana Jabłko

Jak zrobić coś dobrego dla innych?

Utworzono dnia 13.02.2020, 22:43