Fundacja Uniwersytet Dzieci w Klasie - Jak gimnastykować wyobraźnię?

Utworzono dnia 21.11.2019

W ramach projektu  „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?” uczniowie klasy 2 bi na zajęciach pt. „ Jak gimnastykować wyobraźnię” dowiedzieli się : Jak sprawić, aby nasz umysł błyskawicznie podsuwał nam dobre pomysły? Co zrobić, aby nasze myśli nie chowały się z tyłu głowy, gdy chcemy przekazać coś, czy wyrazić? Próbowali  wyjaśnić, w jaki sposób można ćwiczyć wyobraźnię i tym samym trenować umysł. Przed zajęciami uczniowie mieli przeprowadźić wywiad wśród domowników i zastanowić  się nad tymi pytaniami: O czym ludzie myślą najczęściej? Po co ludzie myślą? Odpowiedzi mieli zanotować  lub przedstawić  w formie rysunków i przynieść notatki na zajęcia. Twórcze zajęcia wymagają zawarcia kontraktu z uczestnikami. Ważne zasady, które powinny się w nim znaleźć wywiesiliśmy na tablicy. Po obejrzeniu filmu przystąpiliśmy do zajęć. Latające myśli - uczniowie ustawili się w klasie tak, by mieli wokół siebie miejsce i mogli się swobodnie poruszać. Następnie wyobrazili sobie, że od teraz każdy ma w ręku smoka (już nie apaszkę). W tempie i rytmie muzyki dzieci animowały smoki – np. wirowały nimi, zwijały w kłębek. Transformowanie kubków -  wszyscy dostali  papierowe kubki - kosz ze wcześniej zgromadzonymi materiałami plastycznymi. Uczniowie uruchamiając swoją wyobraźnię i wykorzystując dostępne materiały, „zamienili” kubki w zupełnie coś innego. Mogli zrobić z nich np. zabawki, urządzenia, bibeloty, figurki. Zachęcani do tworzenia ciekawych, nieoczywistych przedmiotów i wychodzenia poza schemat standardowego myślenia oraz chwaleni za  nowatorskie pomysły stworzyli wspaniałe przedmioty. Umówiliśmy się na ciąg dalszy.

Marzena Michałowicz, Liliana Jabłko

Jak gimnastykować wyobraźnię?