Listopad miesiącem integracji w naszej szkole

Utworzono dnia 30.12.2018

W związku z obchodzonym 3.XII. Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych zespół terapeutyczny zaproponował dla wszystkich klas naszej szkoły działania, które w tym roku przebiegały pod hasłem Bliżej Siebie. W każdej klasie, na lekcjach do dyspozycji wychowawcy, przeprowadzone zostały przez wychowawców i nauczycieli wspomagających zajęcia, dzięki którym uczniowie mogli lepiej zrozumieć kolegów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W klasie VI b odbyły się zajęcia pod hasłem Zrozumieć niepełnosprawność. Istotą zajęć było przełamanie barier między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi, kształtowanie pozytywnej postawy w stosunku do osób niepełnosprawnych, zachęcenie uczniów do burzenia funkcjonujących w świadomości społecznej stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na konieczność przeciwdziałania marginalizacji osób niepełnosprawnych. Uczniowie kolejno uzupełniali zdanie zapisane na plakacie: Osoba niepełnosprawna kojarzy mi się z ... Następnie dzielili się swoimi doświadczeniami jakie mieli do tej pory w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. W dalszej części zajęć uczniowie wymieniali te sytuacje, w których czuli się bezradni, inaczej nie w pełni sprawni - mówili o tym, co przeżywali i czego potrzebowali. Konkluzją tych rozważań było stwierdzenie, że osoba nie w pełni sprawna potrzebuje pomocy, czasem zainteresowania, rozmowy, kontaktu z drugim człowiekiem, uśmiechu.  Następnie uczniowie obejrzeli filmu animowany The Present  po czym próbowali sformułować jakie jest przesłanie filmu - niepełnosprawność to nie kwestia tego, kim jesteś (zdrowy czy chory), lecz twojego nastawienia do życia. W klasie IVbi uczniowie podjęli ważny dla całej społeczności szkolnej temat: Ludzie różnią się między sobą - integracja częścią naszego życia. Dzieci ze zrozumieniem odpowiadały o osobach z rodziny oraz z najbliższego otoczenia, które potrzebują ich pomocy. Dzieci znają rodzaje niepełnosprawności, wiedzą skąd się ona bierze. Potrafią pomagać. Niepełnosprawność jest dla nich naturalną częścią życia. W klasie IVai uczniowie dyskutowali na temat Co rozumiemy przez integrację? Wspólnie ustalili jak mogą na co dzień pomóc osobom niepełnosprawnym, również kolegom i koleżankom ze szkoły. Uczniowie klasy Vc zapoznali się z podstawowymi technikami chodzenia z przewodnikiem, jakie należy stosować gdy chce się pomóc w szkole niewidomej koleżance. Ćwiczyli technikę prowadzenia przewodnika, wchodzenie i schodzenie ze schodów oraz udzielanie pomocy, gdy niewidoma osoba o nią poprosi np: zaprowadzenie do klasy. Uczniowie mogli również zobaczyć jak niewidomi uczniowie robią swoje notatki z lekcji zapisując je na maszynie brajlowskiej i obejrzeć książki napisane w alfabecie Braille'a. Niewidoma koleżanka bardzo chętnie opowiadała im o nauce pisma Braille'a i dotykowym czytaniu książek. Przekazywała swoim rówieśnikom nieznane informacje na temat sposobu nauki. Była to lekcja pełna wrażeń i ciekawych doświadczeń. Klasa Vai odwiedziła klasę Vbi po to by wspólnie zastanowić się jak można pomóc osobie niewidomej gdy poprosi nas o pomoc. Uczniowie z klasy byli zaciekawieni jak uczy się ich niewidoma koleżanka. Zadawali jej wcześniej przygotowane pytania  np. Jak długo uczyłaś się pisać na maszynie brajlowskiej? Gdzie najdalej wybrałaś się w podróż? Czy masz w klasie przyjaciół? Oglądali też pomoce jakimi uczennica posługuje się w szkole. Koledzy wręczyli Konstancji mikołajkowy upominek. Zespół Terapeutyczny zorganizował również spotkanie dla uczniów z panią Anną Kozieł, która ukończyła Kurs Polskiego Języka Migowego. Dnia 23.11.2018r. pani Anna poprowadziła zajęcia w czterech klasach: VIIIai, VIai, VIIc oraz IIc. Lekcje miały charakter warsztatowy poprzedzony wykładem Kultura głuchych – co wiemy na temat osób niesłyszących. Uczestnicy zajęć mieli okazję nauczyć się alfabetu palcowego Polskiego Języka Migowego oraz podstawowych zwrotów związanych m.in. z powitaniem, pożegnaniem i przedstawianiem się. Nasz ekspert odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące faktów i mitów na temat osób głuchych oraz tego w jaki sposób radzą oni sobie w słyszącym społeczeństwie.  W klasie Ic odbyły się zajęcia na temat Każdy z nas jest inny, ale wszyscy szanujemy się wzajemnie i cenimy przyjaźń. Pogadanka miała na celu podkreślenie wartości każdego człowieka, potrzeby budowania poprawnych relacji pośród grupy, kontaktu z innymi i współpracy. Szczególną uwagę poświęcono uwrażliwieniu na potrzeby innych i wykształceniu w sobie chęci pomagania słabszym i potrzebującym. Podczas zajęć przeprowadzono zabawy integracyjne, a dzieci wykonały Drzewo Przyjaźni klasy Ic. W grudniu nasi uczniowie mieli okazję również obejrzeć na terenie naszej szkoły wystawę zdjęć autorstwa p. M. Zatorskiej. Bohaterami zdjęć są w dużej mierze nasi uczniowie, uczniowie absolwenci szkoły oraz ich rodziny. Humor i głębia uczuć, to wielkie zalety zdjęć wykonanych w klimatycznej części naszego miasta Pod Skałkami.

Od początku bieżącego roku szkolnego wolontariusze – koledzy i koleżanki ze starszych klas – aktywnie uczestniczą w zajęciach organizowanych dla uczniów niepełnosprawnych przez psychologa i terapeutę szkolnego. Działania wolontariuszy można również zaobserwować podczas przerw i zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej (pomoc w nauce, organizacja zabaw, wspólne gry).

Listopad miesiącem integracji w naszej szkole

Utworzono dnia 30.12.2018, 23:37