Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” - Siły wokół nas

Utworzono dnia 22.02.2023
Czcionka:

Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych – klasa 2ai

Siły wokół nas– V etap.

 

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zapoznali się z siłami fizycznymi występującymi w przyrodzie. Poznali takie pojęcia jak:

siła tarcia; ciśnienie hydrostatyczne; siły odśrodkowe.

Przeprowadzili doświadczenie przy wykorzystaniu równi pochyłej. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, który przedmiot będzie “najszybszy” i pierwszy zacznie się ześlizgiwać z ławki, gdy nauczyciel wolno będzie ją podnosić. Oczywiście dzieci odgadły.

Kolejne doświadczenie polegało na wprowadzeniu w ruch przykrytej szklanką kulki po linii okręgu. Gdy podniosło się szklankę, kuleczka poruszała się po linii prostej. Następnie dzieci spróbowały zrobić samemu „karuzelę dla kulki”.

Doświadczenie drugie. O ciśnieniu i o siłach fizycznych. Klubowicze dowiedzieli się, gdzie jest wyższe ciśnienie — na dnie jeziora, czy na jego powierzchni? Ciśnienie to zjawisko, z którym mamy często do czynienia — np. na basenie lub w jeziorze — to ciśnienie hydrostatyczne, czyli ciśnienie, wywoływane przez ciężar wody. Do kolejnego doświadczenia potrzebne były balony i mielony pieprz. W fizyce istnieją pojęcia ładunków dodatnich i ujemnych. Ich podstawową cechą jest to, że się przyciągają (przeciwieństwa się przyciągają). Uczniowie przeprowadzili doświadczenie i zobaczyli na własne oczy, jak to działa. Każde dziecko nadmuchało balon, a na stole rozsypało trochę pieprzu. Następnie szybko pocierając balonem o swoje włosy powoli zbliżało go do rozsypanego pieprzu. Co się stało? Balon przyciągnął do siebie maleńkie ziarenka pieprzu! Stało się tak dlatego, że balon przez tarcie otrzymał ładunek ujemny, a pierz miał ładunek dodatni, a ładunki o przeciwnych znakach się przyciągają! Było super!

Marzena Michałowicz, Liliana Jabłko

Fotogaleria

Utworzono dnia 22.02.2023, 20:35

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny