Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” - Siły wokół nas
Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych – klasa 2ai
Siły wokół nas– V etap.
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zapoznali się z siłami fizycznymi występującymi w przyrodzie. Poznali takie pojęcia jak:
siła tarcia; ciśnienie hydrostatyczne; siły odśrodkowe.
Przeprowadzili doświadczenie przy wykorzystaniu równi pochyłej. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, który przedmiot będzie “najszybszy” i pierwszy zacznie się ześlizgiwać z ławki, gdy nauczyciel wolno będzie ją podnosić. Oczywiście dzieci odgadły.
Kolejne doświadczenie polegało na wprowadzeniu w ruch przykrytej szklanką kulki po linii okręgu. Gdy podniosło się szklankę, kuleczka poruszała się po linii prostej. Następnie dzieci spróbowały zrobić samemu „karuzelę dla kulki”.
Doświadczenie drugie. O ciśnieniu i o siłach fizycznych. Klubowicze dowiedzieli się, gdzie jest wyższe ciśnienie — na dnie jeziora, czy na jego powierzchni? Ciśnienie to zjawisko, z którym mamy często do czynienia — np. na basenie lub w jeziorze — to ciśnienie hydrostatyczne, czyli ciśnienie, wywoływane przez ciężar wody. Do kolejnego doświadczenia potrzebne były balony i mielony pieprz. W fizyce istnieją pojęcia ładunków dodatnich i ujemnych. Ich podstawową cechą jest to, że się przyciągają (przeciwieństwa się przyciągają). Uczniowie przeprowadzili doświadczenie i zobaczyli na własne oczy, jak to działa. Każde dziecko nadmuchało balon, a na stole rozsypało trochę pieprzu. Następnie szybko pocierając balonem o swoje włosy powoli zbliżało go do rozsypanego pieprzu. Co się stało? Balon przyciągnął do siebie maleńkie ziarenka pieprzu! Stało się tak dlatego, że balon przez tarcie otrzymał ładunek ujemny, a pierz miał ładunek dodatni, a ładunki o przeciwnych znakach się przyciągają! Było super!
Marzena Michałowicz, Liliana Jabłko