Jak powstaje cień? - klasa Ibi

Utworzono dnia 10.03.2019

Cień to obszar, do którego nie docierają promienie wysyłane bezpośrednio ze źródła światła ze względu na przeszkodę znajdującą się na jego drodze. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje cień oraz jakie czynniki wpływają na jego kształt i wielkość. Samodzielnie wykonali szereg doświadczeń, dzięki którym sprawdzili, jaki cień dają przedmioty oraz jakim ulega on zmianom w zależności od odległości oraz kierunku padania światła. Dzięki załączonemu filmowi z miniwykładem,  zapoznali się ze zjawiskiem zaćmienia Słońca i księżyca. W podsumowaniu zastanowili się, czy mogą dogonić własny cień, bądź przed nim uciec.
Po zapoznaniu się z głównym tematem lekcji, przystąpiliśmy do pierwszego doświadczenia. Oświetlaliśmy przygotowane wcześniej przedmioty tak, aby uczniowie obserwowali ich cień, nie widząc samego obiektu. Uczniowie odgadywali, co to za kształty. Za każdym razem po poprawnej odpowiedzi pokazywaliśmy oświetlany rekwizyt, by  mogli sami zweryfikować poprawność swoich przypuszczeń.  Celem kolejnego doświadczenia było zdobycie przez dzieci informacji, w którym miejscu powstaje cień. Na tym etapie nie wszystkie dzieci wiedzą, że cień powstanie po przeciwnej stronie kubka niż jest usytuowana latarka (kubek zasłania promienie światła, które nie docierają do ekranu). Ważne więc, było aby samodzielnie to sprawdziły.  Co wpływa na wielkość cienia? - uczniowie, odwrócili kubki do góry dnem i przygotowali przyniesione figurki. Doświadczenie polegało na obserwacji cienia, który rzuca na ekran przedmiot ustawiony na drodze światła. Obiekt (figurkę) należało postawić na kubeczku przed ekranem. Na ekranie można było obserwować cień figurki. Gdy latarka była zaświecona, uczeń  powoli przekręcał kubeczek i obserwował, jak zmienia się cień figurki.  Dzięki temu doświadczeniu uczniowie dowiedzieli się, że podczas oświetlania wszystkich figurek niesymetrycznych cień będzie się zmieniał. Jedynie kula/sfera ma cień niezmienny niezależnie od ustawienia. Ze względu na zastosowanie źródła światła punktowego (a za takie uznajemy latarki, lampki itp. wybrane do tego doświadczenia) cień będzie zmieniał swój rozmiar w zależności od odległości źródła światła od obiektu (przy pozostałych czynnikach niezmiennych). Dla źródła światła bardziej oddalonego można zaobserwować cień większy niż dla źródła światła bliższego oświetlanemu przedmiotowi. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał rysunek swojego cienia, który mógł pokolorować.

Jak powstaje cień? - klasa Ibi

Utworzono dnia 10.03.2019, 18:14