Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej? - klasa 1 bi

Utworzono dnia 21.12.2018
Czcionka:

Czy można spodziewać się śniegu w środku lata lub upału w listopadzie? Kiedyś powiedzielibyśmy, że nie. Klimat jednak się zmienia - zdarza się, że w grudniu wystarczy wiosenny płaszcz. Do ocieplenia klimatu przyczynia się zwiększona obecność dwutlenku węgla. Co takiego dzieje się w atmosferze, że występuje efekt cieplarniany i jaką rolę w tych procesach odgrywa człowiek?  Poprzez doświadczenia i zabawy dzieci klasy 1bi poznały mechanizm powstawania efektu cieplarnianego.

W słoikach wykreowały atmosferę z większą zawartością dwutlenku węgla i porównały ją z atmosferą w klasie. W zabawie sprawdziły, kiedy powietrze zatrzymuje najwięcej słonecznego ciepła. Czym różni się pogoda od klimatu? Zajęcia rozpoczęli od projekcji filmu - krótkiego wykładu naukowca. Film wprowadził dzieci w tematykę zajęć. Dr Danuta Idzikowska wprowadza rozróżnienie pomiędzy pogodą,a klimatem oraz pojęcia, takie jak dwutlenek węgla czy atmosfera. Na czym polega efekt cieplarniany? Uczniowie przystąpili do realizacji doświadczenia, które pokazało dzieciom mechanizm efektu cieplarnianego. Dostały dwa termometry pokojowe na ,których miały odczytać wartości temperatury, a następnie zapisać je w pierwszej części na kartach pracy. Następnie jeden z uczniów włożył jeden termometr do szklanego słoika. Zakręcił szczelnie wieko i odstawił na parapet. Drugi termometr położył obok słoika. Po 15 minutach sprawdził wskazania obydwu termometrów. Kolejnego odczytu dokonaliśmy pod koniec zajęć. Jak w atmosferze wędrują promienie słoneczne? Jedno dziecko grało rolę Słońca. Wręczyliśmy mu kilka piłeczek, które symbolizowały promienie słoneczne. Drugie dziecko było Ziemią. Dziecko Ziemia stało w pewnej odległości od dziecka Słońca. Reszta dzieci to pierwiastki stanowiące atmosferę. Miały przypięte karteczki z oznaczeniami np. O2, N2, CO2. Najpierw tylko część dzieci stoi wokół Ziemi, potem dołączyła reszta. Okazało się, że promienie słońca nie mogą przedostać się na Ziemię.

Zabawa z chustą.

Aby wszystkie dzieci mogły poczuć się jak Ziemia, zaprosiłyśmy je do wspólnej zabawy. Dzieci zebrały się wszystkie pod chustą. Stanęły coraz bliżej siebie i okryły się nią szczelnie, doświadczając coraz większego ciepła. Dowiedział się, że w sytuacji, gdy gazów cieplarnianych będzie coraz więcej, temperatura na Ziemi może wzrosnąć, tak, jak pod chustą. Jak zatrzymać zmiany klimatyczne? Po zajęciach uczniowie wiedzą już, że jednym ze sztucznych źródeł emisji dwutlenku węgla, jest spalanie paliw kopalnych. Poznali alternatywne źródła energii. Obecnie są to dosyć drogie źródła energii, jednak w przyszłości powinny stać się atrakcyjne ekonomiczne ze względu na rozwój technologii. 

Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej? - klasa 1 bi

Utworzono dnia 21.12.2018, 00:10

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny