Czy z każdej mąki powstanie chleb? - klasa Ibi

Utworzono dnia 31.03.2019

Podczas wykopalisk w Egipcie odkryto malowidła ścienne ukazujące proces wypiekania chleba. Jest to dowód na to, że chleb jest jednym z najstarszych rodzajów pożywienia człowieka. Uczniowie klasy 1 bi dowiedzieli się  czy z każdej mąki można zrobić chleb oraz jakie pieczywo je się w innych krajach świata. Przed przystąpieniem do zajęć poznali zasady higieny i bezpieczeństwa, jakie powinny być zachowane podczas pracy w piekarni: trzeba dbać o czystość rąk i stanowiska pracy, należy nosić odzież ochronną (fartuch, czepek, odpowiednie buty), nie wolno zakładać biżuterii, należy być zdrowym, należy zachować ostrożność przy pracy z urządzeniami elektrycznymi, należy zachować ostrożność przy wkładaniu ciasta do pieca i wyjmowaniu pieczywa z pieca (wysoka temperatura około (200-250°C), należy używać rękawic. Potem obejrzeli film, którego dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania mąki w tradycyjnym młynie wodnym. Następnie dowiedzieli się: Dlaczego ciasto rośnie? Ciasto drożdżowe rośnie, ponieważ komórki drożdży rozmnażają się przez pączkowanie, wytwarzając między innymi dwutlenek węgla, który „rozciąga ciasto”. Drożdże rozmnażają się najlepiej w ciepłym miejscu. Ciasto może również rosnąć gdy, zamiast drożdży, dodamy do niego proszek do pieczenia, sodę lub zakwas. Zakwas to gęsta mieszanina mąki i wody, która pozostawiona w ciepłym miejscu na okres kilku dni kwaśnieje, ponieważ rozwijają się w niej bakterie z mąki. Zakwas dodany do ciasta sprawia (dzięki bakteriom),  że ciasto rośnie i chleb jest porowaty (różnej wielkości otworki w środku pieczywa)  i elastyczny. W dalszej części zajęć sala zamieniła się w piekarnię, a uczniowie w piekarzy. Przygotowali  i odmierzyli składniki, a następnie – używając jedynie siły swoich rąk – zagnietli ciasto,  z którego powstał chleb. Po upieczeniu  i wystudzeniu, każdy mógł spróbować swoje wypieki, a resztę zabrać do domu.  Zapach pieczonego chleba unosił się po całej szkole i przyciągał chętnych do spróbowania naszych wypieków. Kto poznał smak domowego chleba na pewno zapragnie zakosztować go po raz drugi.  To naprawdę nie jest trudne o czym przekonali się uczniowie klasy 1bi.

Czy z każdej mąki powstanie chleb? - klasa Ibi

Utworzono dnia 31.03.2019, 21:17